جامعه شناسی به زبان ساده نویسنده صادق زیباکلام

جامعه شناسی به زبان ساده نویسنده صادق زیباکلام

جامعه شناسی به زبان ساده نویسنده صادق زیباکلام

نوشته شده توسط: 
صادق زیباکلام

جامعه شناسی به زبان ساده نویسنده صادق زیباکلام

کتاب جامعه شناسی به زبان ساده نویسنده صادق زیباکلام انتشارات روزنه

«جامعه‌شناسی به زبان ساده» نوشته صادق زیبا کلام( -۱۳۲۷)، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران است. نویسنده می‌کوشد در این کتاب بر اساس تجربه‌های آموزش خود در دانشگاه‌های کشور، بیانی عمیق، کاربردی و قابل فهم از دانش جامعه‌شناسی را بیان کند.

در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم:

در حقیقت، جامعه‌شناسی نیز همانند بسیاری از شعبه‌ها و شاخه‌های دیگر علوم انسانی، از غرب به ایران آمده است. از صدر تا ذیل، جامعه‌شناسی که در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود یا به صورت کتاب چاپ شده، برگرفته از منابع غربی است. البته این مسئله به خودی خود عیبی ندارد. ممکن است دانشی از فرهنگ و جامعه‌ای به فرهنگ و جامعه دیگری انتقال یابد؛ هیچ کجای این پدیده عیب و ایرادی ندارد. مشکل از جایی به وجود می‌آید که بخواهیم آن دانش و معرفت را ترجمه کنیم و به زبان خودمان درآوریم. برخلاف تصور بسیاری اگر مترجم خواسته باشد مفهوم و معنا را منتقل کند و نه صرفا قالب، متن یا پوسته را، ترجمه کار ساده‌ای نیست. یک مترجم می‌تواند جمله‌ها، فرازها و در نهایت متنی را ترجمه کند بدون آنکه به‌درستی معنای آن را دریابد. مترجم، متن را جمله به جمله و لغت به لغت ترجمه می‌کند، بدون آنکه به‌درستی بداند که معنای مطالبی که ترجمه می‌کند چیست.

این‌که خواننده معنای همه لغات را می‌داند اما معنای متن را متوجه نمی‌شود، وضعیتی است که مترجمان حق‌الزحمه‌ای اغلب در آن به سر می‌برند. روش عملی هم که اتخاذ می‌کنند آن است که متن را جمله به جمله و لغت به لغت ترجمه می‌کنند. در نتیجه خواننده یا معنای متن را به‌درستی درک نمی‌کند و یا آنکه مجبور است پس از چند بار خواندن متن، معنای مورد نظر نویسنده را حدس بزند. این حکایت تلخ بسیاری از متون علوم انسانی است که به فارسی ترجمه و چاپ شده‌اند.


کتاب مذکور در بانک کتاب عبادی عرضه شده است.
021-66470470
برای خرید اینترنتی و آنلایـــــن کتـــــاب هـای مـــورد نظـــر خود به صورت ارســــال رايگــــان (به تمام نقاط کشور) نیز میتوانید به فروشگاه اينترنتي تلکتاب مراجعه فرمایید.

mail ارسال کتاب مورد نظر شما (به سراسر کشور) در سریعترین زمان ممکن با فروشگاه تلکتاب mail

شابک: 
9789643342517
اشتراک در شبکه های اجتماعی: 
Price: 
قیمت:39,500 تومان
Product variations: 
مشخصات فیزیکی
قطع
تعداد صفحات
210
نوع جلد
مشخصات کتاب
نویسنده/نویسندگان
ناشر
دسته بندی موضوعی
مناسب برای
طراحی اجرا و پشتیبانی از دروپالیون